Ana Sayfa Üyelik İletişim
Etkinlikler
<Ekim 2021>
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

 
 

Beyoğlu Gençlik Değişim Programı

'BEYOĞLU GENÇLERİ DÜNYAYI DOLAŞIYOR!'

"Beyoğlu Gençleri Dünyayı Dolaşıyor Projesi" Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın gençlere verdiği önemi en iyi anlatan projelerden biri olup Beyoğlu’nda yaşayan gençlerin fark yaratmasını, derin modern bir vizyona sahip olmalarını destekleyen kültürel gençlik değişimidir. Proje, öğrencileri motive etmek, uluslararası deneyim kazandırmak, gençlerin kültür üretiminde aktif rol alarak kendilerini diğer akranları gibi uluslar arası alanda ifade etmelerini, kültürlerarası diyalogu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Gençler, değişim programına ortak olan ülkelerdeki kurumlar tarafından bir hafta veya 15 gün boyunca misafir edilerek kendileri için özel olarak hazırlanmış kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere katılmaktadırlar.

2004 yılında başlayan projeden bugüne kadar 1350 gencimiz faydalanmıştır. Proje her yıl artan ülke ortakları ve faydalanan öğrenci sayısı ile heyecanın kaybetmeden devam etmeyi hedeflemektedir. Proje kapsamında gençler Yunanistan, Belçika, Tunus, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan, Fas, Makedonya, İtalya, Almanya, Mısır, Ukrayna’da bulunarak ülkelerin kültürlerini yerinde yaşayarak öğrenme ve yabancı arkadaşlarıyla diyalog geliştirme fırsatı bulmaktadırlar.

Proje kapsamında, Beyoğlu Belediyesi iş birliğinde bulunduğu yerli-yabancı şehirlerden gelen gençlere de ev sahipliği yapmaktadır. İtalya, İspanya, Belçika, Macaristan, Tunus, Bulgaristan, Makedonya, Çin, Amerika, Ukrayna, İsrail, Fas, Suriye, Brezilya, Romanya, Mısır, Almanya, Yunanistan, Ankara, Gaziantep, Sakarya, İzmit, Zonguldak, Tekirdağ, Yozgat, Siirt, Hatay, Konya, Van, Rize, Diyarbakır, Samsun, Mardin, Nevşehir, Konya, Muğla, Adana, Şırnak, Giresun, Yozgat, Antalya’ dan toplamda 5501 genç ağırlanmıştır. Hazırlanan programda gençler; Kefken Çevre ve Yaz Kampı’nda birer haftalık periyotlarda konaklayıp Beyoğlu gençleriyle kampta düzenlenen aktivitelere katılmaktadırlar. Programa kampın yanı sıra çeşitli aralıklarla düzenlenen İstanbul gezileri de dahil edilmektedir: konuklarımız medeniyetler beşiği İstanbul’da Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Koç Müzesi, Miniatürk, Kapalı Çarşı- Mısır Çarşısı, İstiklal Caddesi gibi tarihi-turistik bir çok yerini ziyaret ederek tarihi çarşı ve büyük modern alışveriş merkezlerinde alışveriş yapma imkanı bularak Beyoğlu Belediyesi’nin misafirperverliğini tecrübe etmenin memnuniyetini yaşamaktadırlar.

Beyoğlu gençleri Türkiye’yi de dolaşıyor!

Gençlerimiz, kültür ve medeniyetler beşiği ülkemizin farklı illerini gezerek tanıma fırsatına da sahip olmaktadırlar. Ziyaret edilen şehirlerin kültürel ve tarihsel özelliklerini öğrenen gençler, Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan akranlarıyla ortak paylaşımlarda bulunarak sağlam dostluklar ve ileride kurabilecekleri iş birliğinin de temellerini de atmış olmaktadırlar. Program kapsamına dahil olan iller; Muğla Dalaman Belediyesi, Samsun Gazi Belediyesi, Nevşehir Kaymaklı Belediyesi , Konya Akşehir Belediyesi, Rize Belediyesi, Antalya Kepez Belediyesi’dir.
 
 

Gençlik Merkezi Web sayfası İçin Tıklayınız
www.beyoglugenclikmerkezi.com